www.mkbarcika.hu   A honlap a Nemzeti Civil Alapprogram támogatásával készült!
Kazincbarcikai Mozgáskorlátozottak Egyesülete
Főoldal
Szolgáltatások
Tevékenységeink
Támogató szolgálat
Dokumentumok
Jogszabályok, linkek
Hírek, aktualitások

Legfrissebb híreink

Nő a fogyatékossággal élők és családjaik adókedvezménye

2023-01-22 14:37
2023 január 1-jétől a személyi jövedelemadó köteles jövedelmek után az eddigieken kívül további családi kedvezményre lehetnek jogosultak a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermeket nevelő szülők, illetve bizonyos esetben maguk az érintettek is. A kormányrendelet alapján ugyanis a veszélyhelyzet ideje alatt az őket eddig megillető családi kedvezmény havonta 66.670 forinttal emelt összegben vehető igénybe. [tovább »]

Tájékoztató búvárképzésről

2022-05-27 14:29
Baja és Térségének Katasztrófavédelméért Alapítvány „NEAO-KP-01-2022/8-000464 Mozgássérült, hátrányos helyzetű emberek felzárkóztatása búvárképzéssel.” című pályázatot nyújtott be, a pályázatot eredményesen elbírálták. [tovább »]

Hogyan (ne) akadálymentesítsünk? – Új MEOSZ kiadvány jó és kerülendő gyakorlatokról

2022-05-01 15:49
Sok tízezer mozgáskorlátozott ember tapasztalja, hogy mennyire nem akadálymentes épített környezetünk. Gyakran sem régi, sem felújított, de még a frissen épített épületek sem megfelelőek: magas padkák, használhatatlan rámpák, beragadt lépcsőjárók, szűk bejáratok, eltorlaszolt folyosók és szűk akadálymentes vécék – ezek sajnos rendszeresek az ország minden részén. [tovább »]
Mozgáskorlátozott fiatalok kortárs segítő csoportjainak létrehozását segíti a MEOSZ
2020-05-07 15:07
A mozgáskorlátozott fiatalok sokkal több kihívással szembesülnek a mindennapokban, mint nem mozgáskorlátozott társaik. Nem jutnak hozzá az önálló életvitelüket segítő szolgáltatásokhoz és korszerű eszközökhöz. Sokan szegregált oktatásban kénytelenek tanulni, majd azzal szembesülnek, hogy a felnőtt oktatás, a felsőoktatás, vagy a munkaerő-piac nem áll készen a  fogadásukra, nem veszi figyelembe egyéni szükségleteiket. Sokan nap, mint nap megküzdenek a kirekesztettség, a magány érzésével, saját bőrükön tapasztalják az elutasítást. A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége érdekvédelmi munkája során azért küzd, hogy a mozgáskorlátozott fiatalok ugyanolyan életet élhessenek, mint a kortársaik. A MEOSZ a most induló határon átívelő projektje keretében – a határon túli partnereivel együttműködve – ennek megvalósítását tűzte ki célul az Erasmus+ program támogatásával.

A Peer to Peer – Mozgáskorlátozott fiatalok társadalmi inklúziójának és társadalmi szerepvállalásának erősítése a kortárs segítés erejével” című projekt célja, a súlyosan mozgáskorlátozott fiatalok aktív állampolgárságának, társadalmi szerepvállalásának erősítése Magyarországon, Romániában és Szlovákiában.

A MEOSZ  és partnerei – az Orbán Alapítvány és a Szövetség a Közös Célokért Polgári Társulás – a projekt keretében egy innovatív, nem formális és kooperatív tanulási technikákon alapuló mentorképzési módszert dolgoznak ki közösen.

A projekt során egy online kérdőíves kutatás valamint fókuszcsoportos interjúk segítségével a projektben résztvevő szakemberek feltérképezik a súlyosan mozgáskorlátozott fiatalok szükségleteit, társadalmi szerepvállalással kapcsolatos attitűdjeiket Magyarországon, Romániában és Szlovákiában. A szakemberek a kutatás eredményeire és az érintett fiatalok aktív közreműködésére alapozva a  saját szaktudásuk alapján dolgozzák ki azt a módszert, ami alapján megkezdődik majd a mentorok bevonása és képzése.

A projektben résztvevő szakemberek a módszert a gyakorlatban egy 3 elemű képzés során próbálják ki. A képzési alkalmakon 3 országból összesen 18  mozgássérült fiatal vesz részt, akik elsajátítják a mentori munka, a kortárs segítés alapjait, feltérképezik saját helyi közösségeiket, megismerkednek a hatékony érdekérvényesítés és jogérvényesítés eszközeivel. Cselekvési terveket dolgoznak ki, majd kortársaikkal közösen megvalósítanak  egy maguk által tervezett programot.

A mozgáskorlátozott mentorok a képzésen elsajátított  tudást és a tapasztalatokat  átadják kortársaiknak helyi csoportjaikban, ahol egymás fejlődését segíthetik egy biztonságos, elfogadó környezetben, illetve a közösség erejét felhasználva együtt léphetnek fel az őket érő előítéletekkel, diszkriminációval szemben helyi szinten.

A projekt tapasztalatait, a kutatások eredményeit és a kidolgozott módszert egy online kiadványban foglalják össze a projekt megvalósítói, amit széles körben mutatnak be országaikban egy közösségi média kampány, illetve minden országban megrendezésre kerülő disszeminációs rendezvényeken keresztül.

A projekt – mely része a MEOSZ és partnerei érdekvédelmi munkájának – keretében a fiatalok rendszerszintű változást szeretnének elérni a hazai ifjúságpolitikákban egy olyan stratégia mentén, ami biztosítja, hogy a mozgáskorlátozott fiatalok a korosztályuknak megfelelő szolgáltatásokból azonos mértékben részesüljenek.

Forrás: MEOSZ, 2020. május 7.